piątek, 16 maj 2014 00:00

Poświęcenie Kaplicy ku czci Świętego Jana Pawła II

Napisane przez 
Już w najbliższą niedzielę, 18 maja br., zapraszamy serdecznie na uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Pawła II, połączoną z poświęceniem kaplicy ku Jego czci.

Mszy św. koncelebrowanej m. in. przez Wizytatora Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji Ks. dra Kryspina Banko CM oraz zaproszonych Gości, przewodniczyć będzie J. E. Ks. Bp Paweł Socha. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert zespołu Mazowsze. Do wspólnego świętowania zapraszamy z całego serca wszystkich modlących się w naszej Bazylice, a szczególnie Czcigodnych Ofiarodawców nowej kaplicy ku czci św. Jana Pawła II.


Poświęcona w niedzielę 18 maja 2014 roku, Kaplica ku czci naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Papieża Jana Pawła II, w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przez Ks. Bpa. Seniora z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Pawła Sochę, jest wyrazem wdzięczności za kanonizacje największego z rodu Polaków, który był Pasterzem całego Kościoła, a zarazem ma upamiętniać nawiedzenie Świętokrzyskiej Świątyni przez Jana Pawła II, w czasie Jego trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny.

Wtedy to - 13 czerwca 1987 roku – Ojciec Święty spotkał się w Kościele Świętego Krzyża z przedstawicielami środowisk twórczych Polski. To szczególne i bardzo serdeczne spotkanie głęboko zapisało się w pamięci wszystkich jego uczestników, jak również w bogatych dziejach Świętokrzyskiej Świątyni, a trzeba tu wspomnieć, że odbyło się ono przed przełomem, który przyniósł czerwiec 1989 roku. Wspólnota Świętokrzyska jest także wdzięczna Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za wyniesienie 21 stycznia 2002 roku naszego Kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Związek naszego Wielkiego Papieża – Rodaka z Kościołem Świętego Krzyża znalazł swój wyraz także w Jego papieskim błogosławieństwie dla rekonstrukcji ołtarza Najświętszego Sakramentu.

W 2004 roku została podjęta przez ówczesnego Proboszcza – Ks. Marka Białkowskiego CM, decyzja o zrekonstruowaniu ostatniego ołtarza w Bazylice Świętego Krzyża, który spłonął i został doszczętnie zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku, a który nie został dotąd odbudowany. Do Rzymu udała się kilkuosobowa delegacja, w której obok Księdza Proboszcza Marka Białkowskiego CM, był też ówczesny Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo – Ks. Arkadiusz Zakręta CM, by przedstawić ten zamiar Ojcu Świętemu i prosić o Jego błogosławieństwo.

24 marca 2004 roku, podczas spotkania z Janem Pawłem II, Ojciec Święty podpisał akt erekcyjny odbudowy Ołtarza Najświętszego Sakramentu i wyraził też wolę, aby ten Ołtarz, ze względu na wyjątkowe znaczenie Bazyliki Świętego Krzyża dla Warszawy i całej Polski, był nazwany „Ołtarzem Ojczyzny”, wokół którego ma się skupiać refleksja i modlitwa za Ojczyznę. Dodajmy, że odbudowany „Ołtarz Ojczyzny”, uroczyście poświęcony 12 września 2010 roku, jaśnieje dzisiaj w całej okazałości swoim pięknem, a przy nim wyrosło dzieło duchowej formacji pod nazwą: „Szkoła Cnót Obywatelskich”.

W perspektywie zbliżających się 25. rocznicy spotkania Jana Pawła II ze środowiskami twórczymi Polski w 1987 roku, Ksiądz Proboszcz Marek Białkowski CM, rozpoczął prace prowadzące do urządzenia osobnej Kaplicy ku czci Papieża Jana Pawła II, którego beatyfikacja była już zapowiedziana na 1 maja 2011. Ten pomysł spotkał się ze zrozumiałą aprobatą i przystąpiono do prac projektowych.

Inicjatywę urządzenia tej nowej Kaplicy, ku czci Błogosławionego Jana Pawła II, w pełni podjął następny Proboszcz Parafii Świętokrzyskiej Ks. Zygmunt Robert Berdychowski CM i z oddaniem patronował realizacji tego projektu, czego uwieńczeniem jest poświęcenie Kaplicy ku czci – teraz już, ku naszej radości – Świętego Jana Pawła II.

Kaplica jest wykonana według projektu prof. Bogusława Smyrskiego, wystrój wnętrza – przede wszystkim postać Ojca Świętego – jest dziełem artysty rzeźbiarza – Pawła Pietrusińskiego. Na marmurowych tablicach, które są tłem dla wyrzeźbionej w białym marmurze postaci Jana Pawła II, są wyryte tak bardzo znamienne papieskie słowa z 2 czerwca 1979 roku, wygłoszone w Warszawie, a nawiązujące do bolesnego epizodu z wojennej historii naszego Kościoła: „”

Zaproszenie: Nowenna do Świętego Jana Pawła II jest odprawiana w Bazylice Świętego Krzyża w każdy I czwartek miesiąca o godz. 17.30.


Czytany 8343 razy