piątek, 15 grudzień 2017 01:00

Instytut Myśli Schumana i Caritas Polska zaprasza parafian do włączenia się w projekt "Wigilia bez granic"

Napisane przez 

Instytut Myśli Schumana i Caritas Polska

zaprasza parafian do włączenia się w projekt

"Wigilia bez granic"

Chodzi o zaproszenie wszystkich cudzoziemców mieszkających w naszym kraju, np. studentów i pracujących lub niepracujących cudzoziemców do naszych polskich domów na wieczerzę wigilijną 24 grudnia, do zajęcia tego symbolicznego, pustego miejsca przy stole wigilijnym.

Instytut naśladując Sługę Bożego Roberta Schumana, nazywanego Ojcem Założycielem Wspólnoty Narodów Europy, którego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie w Rzymie, pragnie pomóc cudzoziemcom lepiej poznać naszą polską kulturę, tradycję i religię.

Zapewne większość z nas ma doświadczenie przebywania za granicą czy to w celach turystycznych czy też zarobkowych. Wiemy, że na obcej ziemi, gdzie wiele rzeczy jest dla nas nowych, innych czujemy się często co najmniej niekomfortowo. Dlatego pomóżmy tym, których los z jakichś powodów przygnał do naszego kraju i okażmy im przysłowiową polską gościnność. Podzielmy się z nimi tym ciepłem rodzinnego spotkania, które cechuje czas Bożego Narodzenia.

W zeszłym roku podczas Światowych Dni Młodzieży wiele polskich rodzin gościło pod swoim dachem młodych pielgrzymów z całego świata. Było to wielkim błogosławieństwem dla obu stron. Teraz możemy zaprosić tych, którzy nie mogą wrócić na Święta do swoich domów, bo mają za daleko albo po prostu ich nie stać. Jako naród możemy w ten sposób dać innym piękny przykład miłości chrześcijańskiej.

Aby się więcej dowiedzieć w jaki sposób można zaprosić cudzoziemców na wigilię zapraszamy na stronę internetową WigiliaBezGranic.com

 

 

Z poważaniem

 

Prof. Zbigniew Krysiak                                                         Ryszard Krzyżkowski

Prezes Instytutu Myśli Schumana                                         Dyrektor Dzieła „Wigilia bez granic”

Tel. 796 140 400                                                                   Tel. 570 990 686

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.                                     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Instytut Myśli Schumana

Tel. 570 990 686, Tel. 575 990 686 | E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  | www.IMSchuman.com  | ul. Noakowskiego 10 lok 11A, 00-666 Warszawa   | NIP: 525-266-82-89 | Regon:364 945 508 | Nr konta: PKO BP, IV Oddział Warszawa 91 1020 1042 0000 8202 0350 5203


„Wigilia bez granic”

 

Dołącz do nas!!!

 

Europa może wrócić do korzeni chrześcijańskich nie przez słowa, ale czyny pojednania, konkretne akty i działanie.

 

 

www.WigiliaBezGranic.com

 

Sługa Boży Robert Schuman akcentował, że budowanie relacji między ludźmi na fundamentach chrześcijańskich to „klucz” do prawdziwej Wspólnoty Narodów Europy. Polska może pokazać, że nie buduje getta, ale zaprasza cudzoziemców do stołu wigilijnego.

Pokażmy, że nasze polskie domy stały otworem nie tylko podczas „Światowych Dni Młodzieży”, ale otworzyły się już na zawsze. Ten potencjał organizacyjny i ludzki jaki stworzył się podczas „Światowych Dni Młodzieży” niech dalej będzie zaangażowany w pojednanie narodów poprzez serce a nie tylko ekonomię interesy i pieniądze.                              

Robert Schuman jest wzorem sługi społecznego i uczniem Chrystusa w polityce, którego chcemy naśladować i tak jak on wprowadzać pokój przez działanie na rzecz pojednania między ludźmi, a pracując w prawdzie, służyć na rzecz dobra wspólnego ludzi w oparciu o wartości chrześcijańskie wprowadzając JEDNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ, POKÓJ.

 

Organizator                                                                            Partner strategiczny

Instytut Myśli Schumana                                                                    Caritas Polska


I.
GENEZA I ISTOTA DZIEŁA „WIGILIA BEZ GRANIC”

W grudniu 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic”. Wówczas pomysł tego projektu zrodził się 2 miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i był realizowany na małą skalę obejmując środowiska studentów i polskich rodzin w kilku miastach. W „Wigilii bez granic 2016” wzięło udział kilkaset osób z polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili z różnych krajów europejskich a także z takich krajów jak Armenia, Indie, Chiny, Japonia, Egipt czy Turcja.

Wigilia jest głównym punktem tej inicjatywy, ale nasza wizja jest o wiele szersza. W 2017 r. dzieło to jest realizowane w całej Polsce.Projekt zakłada rozpoczęcie systemowego procesu budowania relacji między cudzoziemcami a Polakami poprzez systematyczne spotkania w ciągu roku po wigilii w tzw. Grupach Schumana. Wzorując się na Słudze Bożym Robercie Schumanie jesteśmy przekonani, że dobre relacje międzyludzkie będą owocowały w innych dziedzinach życia społecznego, religijnego i politycznego zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym.

Głównym założeniem projektu jest większa jakość asymilacji cudzoziemców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole w 2016 r. przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

II. JAK MOGĘ ZAPROSIĆ CUDZOZIEMCÓW DO SWOJEGO DOMU?

Informacja dla polskich rodzin: Aby gościć u siebie na Wigilii cudzoziemca należy zarejestrować się na stronie www.WigiliaBezGranic.com. Tam znajdą państwo formularz z kilkoma pytaniami po to, abyśmy mogli zaproponować Wam jak najbardziej odpowiedniego gościa. W grudniu, przed Świętami przedstawimy państwu propozycję osoby lub osób, cudzoziemców, z którymi państwo będą się mogli już osobiście skontaktować i zaprosić na Wigilię. Oczywiście będzie możliwość wcześniejszego spotkania się obydwu stron dla lepszego poznania się. Życzymy radosnego i owocnego wigilijnego spotkania.

III. HOW CAN FOREIGNERS HAVE A WELCOME TO CHRISTMAS EVE IN THE POLISH FAMILY?

Information for foreigners: To be invited to the Polish family's Christmas Eve, register at the website www.WigiliaBezGranic.com. Here you will find a form with a few questions to help you find the right family. In December, some Polish family will call you before Christmas and invite you to Christmas Eve. It will be possible to meet both parties in advance to get to know each other better. We wish you a joyful and fruitful Christmas Eve.

IV. JAK MOGĘ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM PRZY ORGANIZACJI TEGO DZIEŁA?

Aby zrealizować to piękne dzieło „Wigilii bez granic” w dużej skali w wymiarze ogólnokrajowym potrzebujemy wielu współpracowników. Zapraszamy każdą chętną osobę do współpracy. Potrzebujemy Ciebie! Do zadań wolontariuszy należą: organizowanie i prowadzenie różnych form promocji Wigilii w lokalnej społeczności, docieranie do cudzoziemców uczących się lub pracujących w danym mieście czy regionie, motywowanie polskich rodzin do goszczenia cudzoziemców przy wigilijnym stole, oraz organizowaniem spotkań przed i po wigilii w ramach tzw. Grup Schumana w celu utrwalania powstałych więzów i solidaryzowanie się w praktycznych aspektach życia poprzez wzajemne wspieranie się. Zapisów indywidualnych lub grupowych można dokonać na stronie www.WigiliaBezGranic.com w zakładce„Lokalni liderzy”. CZEKAMY NA CIEBIE!!!

Zaproszenie do współpracy przy organizacji „Wigilii bez granic 2017”

 

Ruszamy z kolejną odsłoną inicjatywy "Wigilia bez granic". Chcemy, żeby w tym roku to wydarzenie objęło całą Polskę. Aby to zrealizować, pragniemy zaprosić do współpracy liczne grono wolontariuszy, wspólnoty, różne organizacje, przedsiębiorstwa, uczelnie i szkoły.

Koncepcję organizacyjną chcemy oprzeć na doświadczeniu Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Polsce w 2016 r. W związku z tym potrzebne są grupy wolontariuszy ze wszystkich miast wojewódzkich. Grupy wolontariuszy pod kierunkiem lidera w danym regionie powinny się zgłaszać do biura centralnego w Warszawie, które koordynuje działalność dzieła „Wigilia bez granic” w całej Polsce.

Wolontariusze będą się zajmowali różnymi formami promocji Wigilii w lokalnej społeczności, docieraniem do cudzoziemców uczących się lub pracujących w danym mieście czy regionie, motywowaniem polskich rodzin do goszczenia cudzoziemców przy wigilijnym stole, oraz organizowaniem spotkań przed i po wigilii w ramach tzw. Grup Schumana w celu utrwalania powstałych więzów i przenoszenia ich na praktyczne aspekty życia przez budowanie solidarności oraz wzajemne wspieranie się.

Prosimy lokalne wspólnoty i organizacje o udostępnienie na ten cel swoich pomieszczeń, w których grupy wolontariuszy będą mogli wykonywać wszelkie prace biurowe lub inne związane z dziełem „Wigilii bez granic”.

Zapraszamy również do dołączenia do zespołu centralnego w Warszawie, który koordynuje działania w całej Polsce. Spotkania zespołu odbywają się we środy o 18:00 w biurze Instytutu Myśli Schumana obok głównego gmachu Politechniki Warszawskiej na ul. Noakowskiego 10 lok. 11 A, III klatka.

Wszelkie osoby zainteresowane współpracą oraz zgłaszanie lokalnych grup wolontariuszy należy kierować do dyrektora projektu Ryszarda Krzyżkowskiego tel. 570 990 686 lub jego asystentki Alicji Torzewskiej tel. 575 990 686. Można się z nami kontaktować również drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub przez stronę www.WigiliaBezGranic.com

Zwracamy się z wielką prośbą do ludzi dobrej woli, do wszelkich organizacji i instytucji o wsparcie finansowe tej inicjatywy. Potrzebujemy funduszy m. in. na reklamę, zakup niezbędnego sprzętu biurowego, koszty operacyjne, koszty osobowe i wynajem pomieszczeń. Wpłaty można dokonywać na konto 91 1020 1042 0000 8202 0350 5203 z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe Fundacji Instytut Myśli Schumana - Wigilia bez granic". Szczegółowe informacje dotyczące działalności Instytutu Myśli Schumana można znaleźć na stronie www.IMSchuman.com. Wpłacanie pieniędzy na „Wigilię bez granic” można też dokonywać na konto Instytutu Myśli Schumana przez stronę www.IMSchuman.com lub www.WigiliaBezGranic.com

Charakterystyka dzieła „Wigilia bez granic 2017”

W grudniu 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana. Pomysł tego projektu zrodził się 2 miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i jak się w krótkim czasie okazało – odniósł ogromny sukces.

Promocja projektu odbyła się w wielu miastach Polski głównie na uczelniach i wśród polskich rodzin, które wykazały wspaniałą gościnność wobec cudzoziemców w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży. W projekcie „Wigilia bez granic 2016” wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili między innymi z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.

Jakie są źródła sukcesu tego dzieła? „Wigilia bez granic” polega na budowaniu relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. Zazwyczaj pomoc cudzoziemcom czy solidaryzowanie się z nimi przybiera formę pustej i pozbawionej znaczenia deklaracji. „Wigilia bez granic” stawia sobie za cel konkretne rezultaty, które na stałe polepszą kontakty między Polakami a cudzoziemcami.

Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi. Po drugiej wojnie światowej, dominującymi emocjami wśród społeczeństw Europy były wrogość i nienawiść, natomiast Robert Schuman posiadał niesamowity dar usuwania barier i jednoczenia ludzi. Podążając ideą wyznaczoną przez tego wspaniałego człowieka, Instytut Myśli Schumana wyszedł z inicjatywą stworzenia projektu „Wigilii bez granic”, który ma na celu dalsze realizowanie ścieżki wyznaczonej przez Roberta Schumana – ścieżki budowania jedności i życzliwości między ludźmi.

Głównym założeniem projektu jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

W ramach projektu, przewidywane są również spotkania integracyjne przed samą Wigilią, na których rodziny goszczące mogą poznać się z wybranymi przez siebie gośćmi, zaś w dalszej kolejności po Wigilii w ciągu roku proponuje się systematyczne spotkania Polaków z obcokrajowcami w tzw. Grupach Schumana. Należy mieć na uwadze, iż w Polsce mieszka wielu cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas na długie lata. Bardzo często pochodzą oni z dalekich rejonów świata i bardzo rzadko odwiedzają swoje rodzinne strony. Na polskich uczelniach studiuje ponad 60 tysięcy studentów ze 157 państw, zaś ponad 1 milion obcokrajowców to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce.

Głównym celem świątecznego projektu stworzonego przez Instytut Myśli Schumana jest jednoczenie ludzi, aby prowadzić do solidarności i pokoju między narodami w duchu idei Roberta Schumana. W tym roku planowane jest zwiększenie promocji projektu w całej Polsce i zaproszenie do niego wszystkich cudzoziemców oraz rodziny, które przyjmowały do swoich domów młodzież na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w nowej inicjatywie „Wigilia bez granic”. Niech tradycyjne wolne miejsce i puste nakrycie przy wigilijnym stole w tym roku się zapełni. Zaprośmy naszych bliźnich przybyszów z innych krajów, aby ożywić naszą piękną tradycję.

Prosimy media i wszystkie środki masowego przekazu o włączenie się w kampanię reklamową na rzecz tego dzieła. Niech „Wigilia bez granic” będzie wspólnym dziełem całej Polski, aby dać świadectwo Europie i światu, że prawdziwa wspólnota narodów powinna być oparta na jedności, solidarności i pokoju. Niech przez to dzieło Polska pokaże Europie, że istnieje model budowania zdrowej, normalnej i twórczej relacji między ludźmi z różnych narodów, co eliminuje tzw. „zjawisko getta” jakie obserwujemy w krajach Europy Zachodniej. W tym kontekście warto sobie przypominać, że pewne doświadczenia i tradycja dobrego funkcjonowania ludzi z różnych narodów miało miejsce w ramach „Wspólnoty Narodów Pierwszej Rzeczpospolitej” przez ok. 400 lat. Dla tego dzieła stworzyliśmy specjalną stronę www.WigiliaBezGranic.com.


 

 

Czytany 931 razy
 Msze św. w Niedziele i Święta:
6.00, 7.30, 9.00 (radiowa),
10.30 (dla dzieci), 10.30 (dla przedszkolaków w dolnym kościele),
11.45, 12.15 (dla bierzmowanych w dolnym kościele),
13.00, 16.00, 19.00
19.00 (dla studentów w dolnym kościele),

Msze św. w dni powszednie:
6.00,
7.00 (w Adwencie Roraty o 6.45),
7.30 (w kaplicy Matki Bożej),
8.00 (ołtarz centralny)
9.00 (z homilią),
12.00 (z homilią),
16.30 (w kaplicy Matki Bożej),
17.00 (w kaplicy Matki Bożej),
18.00 (z homilią),
19.00 (oprócz sobót)

Msze św. w Niedzielę i Święta (czas wakacyjny)
6.00, 7.30, 9.00 (radiowa),
10.30, 11.45, 13.00, 16.00, 19.00

Msze św. w dni powszednie (czas wakacyjny)
6.00, 7.00, 7.30 (w kaplicy Matki Bożej),
8.00, 9.00, 17.00 (w kaplicy Matki Bożej),
18.00, 19.00 (oprócz sobót)

Spowiedź święta:
- w tygodniu: 6.00 - 12.00; 17.00 - 19.30
- w niedzielę: podczas każdej Mszy św.
- w I piątek miesiąca: 6.00 - 12.00; 15.30 - 19.30 (dla dzieci 16.30)