piątek, 24 czerwiec 2022 00:05

Nowenna do św. Apostołów Piotra i Pawła 20.06 - 28.06.2022

Napisane przez 
    Pierwotny tekst Nabożeństwa powstał w języku włoskim. Z początkiem lat 70-tych XVIII wieku został przetłumaczony na język polski przez ks. Adama Naruszewicza. Prawdopodobnie w roku 1773 Nabożeństwo zostało wydane po raz pierwszy w drukarni Księży Pijarów w Warszawie od początku zyskując popularność. Nabożeństwo dotarło do Wilna, gdzie odprawiano je w istniejącym do dziś kościele Wniebowstąpienia Pańskiego prowadzonym przez Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Po długiej przerwie książeczkę wydano jeszcze raz w 1887 roku, próbując odtworzyć nowennę po kasacie warszawskiego domu Zgromadzenia przez władze carskie, po Powstaniu Styczniowym w 1864 roku, kiedy to księża diecezjalni przejęli kościół Świętego Krzyża. Naruszewicz przetłumaczył nabożeństwo, opatrzył je obszernym wstępem, w którym uzasadnił szczególne okoliczności historyczne i pożytki duchowe, które płynęły z wprowadzenia nowenny św. Piotra i Pawła. Nabożeństwo zostało przeznaczone specjalnie dla kościoła św. Krzyża w Warszawie. Naruszewicz pisał w przedmowie:

    ...w roku 1773 niektóre pobożne osoby, umówiwszy się z Ichmość Księżą Misjonarzami, postanowiły wprowadzić do kościoła ich warszawskiego św. Krzyża nabożeństwo dziewięciodniowe, poprzedzające dzień świętych tych Apostołów, aby lud wierny i z ambony słysząc ogłoszone sobie cnoty ich, i przez publiczne czytanie medytacji w tej książeczce zebranych, brał pochop do naśladowania onych, i aby stał się godnym zjednania sobie ich osobliwszej opieki. Nabożeństwo nazywa się nowenną dlatego, iż trwa dni dziewięć przed ich świętem. Wzięty w różnych narodach zwyczaj obchodzenia podobnych nowenn poprzedzających niektóre święta Chrystusa Pana i Najświętszej Maryi Panny jaśnie pokazuje pożytek, który obiecywać sobie można z wprowadzenia i ustanowienie przyrzeczonej na chwałę świętych Apostołów nowenny, i one usprawiedliwia.

    W Bazylice Świętego Krzyża Nowenna do świętych Piotra i Pawła odbywa się przez dziewięć dni przed Uroczystością Apostołów na zakończenie św. o godz. 9.00 oraz 18.00. Uroczyste zakończenie nowenny odbędzie się w Uroczystość Piotra i Pawła podczas Mszy św sprawowanej o godz 18.00 przez ks. bp Piotra Jareckiego. W zakrystii można nabyć książeczki z treścią nowenny.
Czytany 1280 razy