Ogłoszenia duszpasterskieXXIV Niedziela zwykła - 13 września 2020 r.


Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele w Polsce 10. Tydzień Wychowania pod hasłem „Budujemy więzi”. Otoczmy w tych dniach naszą szczególną modlitwą wszystkich, podejmujących trud kształtowania umysłów i serc dzieci i młodzieży. W tej intencji będziemy się modlić  jeszcze dzisiaj podczas nabożeństwa eucharystycznego o godz. 18.00. O godz. 19.00 – Msza św. w int. Ojczyzny z racji drugiej niedzieli miesiąca.

W dniu dzisiejszym w ramach Triduum odpustowego ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, o godz. 13.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej. Bezpośrednio po Mszy św. w dolnym kościele odbędzie się finisaż wystawy pt. „Wierni Bogu i Ojczyźnie”, poświęconej udziałowi Księży Kapelanów w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Jutro, w poniedziałek 14 września, po Mszy św. o godz. 9.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Szczególnie gorąco zapraszamy na główną Mszę św. odpustową w poniedziałek o godz. 18.00, przed którą, wzorem ubiegłych lat, wręczymy wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym dla naszej wspólnoty parafialnej. Po Mszy św. Wspólnota Duchowych Niewolników Maryi zaprasza na czuwanie modlitewne. Będzie to adoracja relikwii Krzyża Świętego połączona z modlitwą wynagradzającą za wszelkie zniewagi i profanacje Krzyża. Podczas czuwania będzie możliwość przyjęcia Czerwonego Szkaplerza Męki Pańskiej, a czuwanie zakończy błogosławieństwo relikwiami. W tym roku wyjątkowo, ze zrozumiałych względów bezpieczeństwa, nie organizujemy tradycyjnego kiermaszu oraz spotkań w salach parafialnych.  

Ponadto w liturgii tygodnia: we wtorek – wspomnienie NMP Bolesnej; w środę – wspomnienie św. męczenników Korneliusza , Papież i Cypriana, Biskupa; w czwartek – wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego; w piątek – święto św. Stanisława Kostki, Zakonnika, patrona dzieci i młodzieży.

Za tydzień, w niedzielę 20 września, w Dniu Środków Oddziaływania Społecznego, będziemy dziękowali Bogu za 40 lat transmisji niedzielnej Mszy św. w Polskim Radiu, od jej wznowienia w roku 80’, co zawdzięczamy Porozumieniom Sierpniowym i postulatom strajkujących stoczniowców. Uroczystej Mszy św. o godz. 9.00, koncelebrowanej przez byłych i obecnych kapłanów Kościelnej Redakcji, będzie przewodniczył Ks. Bp Michał Janocha. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się okolicznościowy koncert, w ramach XIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi Anna Piechura – Gabryś - harfa. Tego dnia Msza św. o godz. 10.30 zostanie odprawiona tylko w dolnym kościele.

Również w przyszłą niedzielę odbędzie się w Warszawie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Wspólnie Brońmy Rodziny”. Rozpocznie się on na Placu Zamkowym o godz. 12.00, a zakończy Mszą św. w naszej Bazylice o godz. 13.00.

Od 7 września, w nawach bocznych górnej Bazyliki prezentowana jest wystawa obrazków religijnych od XVII do XXI wieku, zatytułowana „Krzyżu Święty nade wszystko”. Obrazki pochodzą z prywatnej kolekcji Pani Marii Parzuchowskiej. Zachęcamy do zwiedzenia. Przy wyjściu z kościoła można także nabyć książeczki z prezentowanymi obrazkami.

Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo kwestuje dzisiaj do puszek na rzecz podopiecznych, osób najbardziej potrzebujących wsparcia w naszej parafii. Zebrane środki będą przeznaczone m. in. na zakup leków, artykułów spożywczych oraz na działalność Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, który działa w naszej parafii codziennie od poniedziałku do piątku. Za wszystkie ofiary serdeczne Bóg zapłać!

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.