środa, 08 styczeń 2014 14:52

Chór Świętokrzyski "Sursum Corda" zaprasza

Napisane przez 

Chór Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda” powstał prawie 147 lat temu i jest najstarszym warszawskim chórem kościelnym.  Gazeta Warszawska z dn. 2.XI 1866 r. donosiła: Wczoraj w kościele Świętego Krzyża, nowo zawiązany chór (…) wykonał po raz pierwszy na sumie mszę Krogulskiego. Odtąd w każdą Niedzielę i Święta, wykonywać będzie pienia religijne.

 

 

Od tamtego dnia chór Sursum Corda towarzyszy najważniejszym wydarzeniom historycznym i religijnym parafii. Chór miał zaszczyt śpiewać dla Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Jego pielgrzymek do Ojczyzny, a także dwukrotnie w Rzymie. Chórem Bazyliki Świętego Krzyża kierowali znani kompozytorzy i muzycy, m.in. Jan Maklakiewicz i Feliks Rączkowski. W 1976 r. dyrygentem chóru został Stanisław Kuczewski, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 28 lat. Z jego inicjatywy w Bazylice Świętego Krzyża co roku odbywają się koncerty pasyjne, w których uczestniczą kościelne chóry z Warszawy i okolic. Od 2004 r. dyrygentem chóru Sursum Corda jest Emilia Melon – absolwentka wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Warszawie.

 

Chór Sursum Corda kontynuuje swoją długoletnią tradycję. Bierze udział we mszach świętych transmitowanych przez Polskie Radio oraz we wszystkich ważnych uroczystościach parafii. Koncertuje z powodzeniem również poza parafią. W 2012 r. na Festiwalu Mater Misericordiae w Ząbkach chór zdobył srebrny dyplom i I miejsce w kategorii Chóry Seniora.

 

W myśl, że „dobra muzyka i śpiew kościelny są aktem czci Bożej i pociągają ludzi do świątyni..." serdecznie zachęcamy do wspólnego śpiewania. Spotykamy się tylko dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i środy o godz. 18.00 w sali św. Wincentego a Paulo.

  

Chórzyści:

Soprany:

Anna Briesemeister, Marta Dobrzańska, Róża Fronczek,  Jagoda Gębalska, Anna Kasprzyk, Maria Kowalska, Krystyna Maciejewska, Joanna Skotnicka, Barbara Styś

 

Alty:

Magdalena Kasperek, Grażyna Kulesza, Ewa Parszewska,  Henryka Pietrusińska, Krystyna Pohorecka, Kaja Sikorska, Maria Sommer

 

Tenor:

Andrzej Daroch (jedyny, ale za to prawdziwy !)

 

Basy:

Bogdan Niestojek, Krzysztof Sawicki, Jerzy Uklański, Tomasz ŻółtakDyrygent:

Emilia Melon ukończyła klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie Dyrygenturę Chóralną pod kierunkiem prof. Katarzyny Sokołowskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od października 2004 roku jest dyrygentem chóru "Sursum Corda" działającego przy Bazylice Świętego Krzyża oraz specjalistą ds. audio w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Jako skrzypaczka występowała w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, USA) współpracując z chórem przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz z trio skrzypcowo-gitarowym „Melonowe Struny”. Działa spontanicznie, z wielkim zapałem. Żadnych wyzwań się nie boi! :)SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO NASZEGO CHÓRU!!!

Czytany 3453 razy