piątek, 08 wrzesień 2023 04:00

(wyd. archiwalne)

Napisane przez 

„Karol Kurpiński i romantyczna Europa” to temat trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, który odbędzie się od 28 września do 1 października 2023 r. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego – reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera. Intencją organizatorów jest zaprezentowanie możliwie szerokiego spektrum twórczości Karola Kurpińskiego i muzyków doby romantyzmu, stąd w programie znalazły się utwory kameralne, pieśni i arie czy utwory na orkiestrę. Podczas tegorocznych koncertów zostaną zaprezentowane utwory K. Kurpińskiego, a także takich kompozytorów jak F. Mendelssohn-Bartholdy, R. Schumann czy F. Schubert.

Program Festiwalu

Uroczysta inauguracja zaplanowana została na 28 września 2023 r. i odbędzie się w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Na kolejne koncerty zapraszamy do Warszawy do Bazyliki Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, a na uroczyste zakończenie do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, którą poprowadzi maestro Giancarlo de Lorenzo (Włochy) oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, którą z kolei dyrygować będzie Jan Miłosz Zarzycki. W roli solistów: Małgorzata Trojanowska – sopran, Dominika Falger – skrzypce, Krzysztof Zimny – tenor, Tomasz Strahl – wiolonczela, Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Jakub Jakowicz – skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian.

28 września 2023 r. g. 19:00 (czwartek)
Uroczysta Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego
Miejsce: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

29 września 2023 r. g. 12:00
(piątek)
Gdy słowik zanuci
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

30 września 2023 r. g. 19:30
(sobota)
Koncert symfoniczny
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

1 października 2023 r. g. 19:00
(niedziela)
Uroczyste Zakończenie III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego 
Zamek Królewski w Warszawie

Czytany 778 razy